IWACT'24

Dear Researchers

Click here to submit publications. 

Full Text Submission Dates have been extended until 30.06.2024.

Yayınları göndermek için tıklayınız.

Tam Metin Yayınları Gönderim Tarihleri 30.06.2024 tarihine kadar uzatılmıştır. 

KONGRE ETKİNLİĞİ

1. Tur: Beyt-Zabde Kültür ve İnanç Rotası (İdil-Cizre) (Ücretsizdir)

 

Değerli Misafirler,

Sempozyumdan sonra bir günlük gezi programı ile Şırnak'ın ipek yolu üzerinde olan iki ilçesine gezi düzenleyeceğiz, birisi İdil diğeri ise Cizre. Bu iki ilçenin yer aldığı rota Beyt-Zabde Kültür ve İnanç Rotası olarak adlandırılmaktadır.

Tarihsel olarak Beyt-Zabde denilen yer Dicle’nin Batısı, Botan Bölgesinin bir kısmını ve Turabdin-Tor bölgesinin bir kısmını kapsamaktadır.

Bu rota kapsamında ilk durağımız eski bir Ezidi yerleşimi olan Mağara (Kiwax) köyüdür. Bu köyde eski evlerin mağaradan yapıldığı veya mağara ile bağlantısının olduğu görülmektedir. Henüz kimse bu köyde yaşamıyor. Farklı mezar yapıları ve taş evleri ile gelenleri büyüleyen mistik bir hava sunuyor Mağara Köyü. Mağara köyünden sonra Süryani halkının yaşadığı Sare, Öğündük ve Haberli köyleri ve kiliseleri ziyaret edip, köy içinde küçük bir gezinti yapacağız. Ardından dünyanın ikinci kilisesi olarak (MS. 57) kabul edilen İdil Merkez’deki Meryem Ana Kilisesini ziyaret edeceğiz. Sonrasında ise Cizre’ye gidilerek Hz. Nuh Türbesi, Kırmızı Medrese, Ulu Camii, Mem û Zin Türbesi, Abdaliye Medresesi, Cizre Kalesi, Mirlerin Bahçesi ve Eski Çarşı gezilecektir. Buralar gezildikten sonra Dicle Nehrine nazır bir yerde çayımızı, kahvemizi içeceğiz. 

Rota ile ilgili diğer bilgiler için videoyu izlemek için TIKLAYINIZ. Detaylı bilgi için www.rotamsirnak.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 2. Tur: Cehennem Deresi-Dicle Nehri Yürüyüş Rotası (Ücretsizdir)

 

Değerli Misafirler,

27 Nisan 2024 günü yapmayı planladığımız bu yürüyüş etkinliğinde, İdil ilçesine bağlı, eski adıyla Esfis/Hestpıst olarak bilinen, Yarbaşı Köyü’nden Cehennem Deresi’ne bakıldığında nefes kesen manzarayı, şırıl şırıl akan derede balıkların dansını, kayalara oyulmuş kabartmaları ve köy yerleşimlerini göreceğiz. Dicle Nehri ve Cehennem Deresi'nin birleştiği noktadan sonra Sulak (Bafe) Köyü’ne doğru yol alacağız. Dicle Nehri’nin eşsiz serinliğinde ve dinginliğinde ruhunuzu dinlendireceğiniz bu rotada yaşanmışlıkları ve tarihsel olayları dinlediğinizde şaşıracaksınız. 

Rota ile ilgili videoyu izlemek için Tıklayınız. Detaylı bilgi için www.rotamsirnak.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Eskişehir Web Tasarım